


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Length | 4.5 mm |
| Width | 2.48 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| Frequency | 140 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 6 A |
| Max Power Dissipation | 2.1 W |
| Power Dissipation | 2.1 W |
| Max Collector Current | 6 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 30 V |
| Transition Frequency | 140 MHz |
| Continuous Collector Current | 6 A |
| Element Configuration | Single |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 30 V |
| Max Breakdown Voltage | 30 V |
| Gain Bandwidth Product | 140 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 80 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 190 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 7 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Max Cutoff Collector Current | 50 nA |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 541
Distributors
pcbx
Unit Price$0.65126
Ext.Price$0.65126
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.65126 | $0.65126 |
| 10 | $0.54221 | $5.42210 |
| 25 | $0.50544 | $12.63600 |
| 50 | $0.47117 | $23.55850 |
| 100 | $0.43922 | $43.92200 |
| 300 | $0.42286 | $126.85800 |
| 500 | $0.40711 | $203.55500 |
| 1000 | $0.39023 | $390.23000 |
